Charakterystyczne cechy pasjansa i jego odmiany

Zapewne każdy z nas słyszał o grze karcianej, jaką jest pasjans. Jest to najstarsza gra karciana, istniejąca do dnia dzisiejszego. Jak podają wszelkie źródła gra pasjans ma już ponad 200 lat i jest coraz bardziej modernizowana i ulepszana.

Pierwsze gry pasjans były bardzo proste, w porównaniu do tego pasjansa, który jest nam znany obecnie. Pasjans jako gra karciana wymaga dużo skupienia i koncentracji. Sama nazwa już wskazuje na cierpliwość, jaką musimy się wykazać, poza tym, gra wymaga od nas dużo myślenia i spokojnej analizy. Pasjans zaliczamy do gier karcianych losowych, a cierpliwość, spokój i skupienie potrzebne jest głównie dlatego, że cała specyfika gry polega na przekładaniu, dokładaniu z miejsca na miejsce kart, aby utworzyły pewną gamę według ustalonych, w zależności do rodzaju pasjansa, zasad.

Jest kilka rodzajów gry pasjans i każda ma inne założenia. W jednej chodzi o ułożenie kart co do koloru, w innej co do figur. To, co łączy wszystkie typy pasjansa to stół potrzebny do jego gry oraz pełna talia kart. Wraz z postępem technicznym pasjans stał się dostępny we wszystkich komputerach czy laptopach więc kiedy mamy wolną chwilkę w pracy, tramwaju czy taxi możemy spędzić czas na tej wspaniałej grze.

To, co wyróżnia tą grę karcianą to fakt, że jest dla jednej osoby czyli jest stworzona akurat na jesienne wolne wieczory, albo na nudę kiedy za oknem pada deszcz. Jak zatem można zauważyć, takie cechy jak dostęp w komputerze, brak towarzysza do gry czy pozostałych gadżetów takich jak np. żetony sprawiają, że pasjans jest bardzo fascynującą i jedyną w swoim rodzaju grą karcianą i co najważniejsze nie jest aż tak trudną jak by się mogło wydawać.

Gra pasjans jest bardzo powszechnie znaną grą karcianą dlatego możemy się spotkać z jej kilkoma odmianami a mianowicie pasjans pająk, pasjans solitaire, pasjans klondike, pasjans freecell, pasjans „ rodzina” i „party”. Odmian jest dużo i każda wyróżnia się czymś specyficznym ale i tak większość z nas wybiera tą klasyczną wersję, która została nam podarowana wraz z Windowsem do komputera. Wielu z nas, kiedy chce ułożyć sobie pasjansa, wybiera też wersję on-line, która jest dostępna dla każdego, kto ma dostęp do sieci. Wystarczy włączyć komputer i już można cieszyć się prostą, ale wymagającą myślenia i bardzo rozwijającą grą.