Czym jest pasjans?

Każdy z nas zapewne nie raz grał w karty, ale nie każdy zdaje sobie sprawę skąd tak naprawdę wywodzi się ten rodzaj rozrywki. Mamy bardzo wiele rodzajów takich gier. Warto, zatem pokrótce przedstawić małą charakterystykę gier karcianych. Niektóre gry karciane wymagają towarzystwa, inne są jednoosobowe i mogą umilić samotnie spędzany wieczór, czy popołudnie. Ciekawostką jest fakt, że karty używane do gier karcianych, wywodzą się, jak podają źródła z X wieku i pochodzą Z Chin. Z biegiem czasu zdobyły sympatię na całym świecie.

Nie ma chyba osoby, która by nie wiedziała czym są karty i do czego się ich używa. Do gier karcianych używamy zazwyczaj pełnej tali składającej się z 52 kart. Karty mają swoje kolory czyli pik, trefl, karo i kier a ponadto znajdują się na niej figury i numeracja.

Popularną grą karciana, którą można zająć się, kiedy nie mamy akurat towarzystwa, jest pasjans. Nazwa gry wywodzi się w francuskiego słowa i kryje w sobie głębszy sens. Oznacza bowiem cierpliwość. Ta cecha jest faktycznie przydatna podczas gry, wynika to jej celu. Sama gra wywodzi się właśnie z Francji, gdzie w VII wieku powstała. Jakieś dwa wieki później, zaczęła być znana w całej Europie. Ta początkowo arystokratyczna gra spodobała się osobom o różnym statusie społecznym. Tak jest do dziś. By zagrać w pasjansa, potrzebne nam będą jedna lub dwie talie kart. Zagrać można także na ekranie własnego komputera, gdyż ten rodzaj rozrywki dostępny jest online w wielu wersjach. Bez potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania, możemy cieszyć się grą bezpośrednio na stronie. Ta gra karciana nieodłącznie kojarzy się ponadto z naszym poczciwym Windowsem. Już od 1990 roku, pasjansa w wersji komputerowej znajdziemy w systemie operacyjnym Windows, który zakupujemy do swojego komputera. Ciekawa jest sama historia jej powstania. Została stworzona przez stażystę w 1989 roku. Twórca nie odniósł korzyści materialnej ze swojego dzieła z racji swego ówczesnego statusu, jednak z pewnością był zaskoczony popularnością gry. Prosta rozrywka wciągnęła wiele osób. Reguły są jasne, chodzi o to, b y ułożyć karty na asach w kolejności od najmniejszej do największej.

Niektórym stawianie pasjansa może się kojarzyć z wróżbami. Faktycznie, entuzjaści wróżenia posługują się tą techniką do swoich praktyk. Takie stawianie pasjansa nazywa się kabałą. Nie należy jednak mylić zwykłej gry karcianej z wróżeniem. To, co możemy znaleźć w naszym systemie operacyjnym bądź na stronach z grami, nie ma z wróżeniem nic wspólnego.